עו"ד חדלות פרעון
עו"ד פשיטות רגל

0722-575-335

רוני א. כהן - מנחם בגין 144 א, מגדל מידטאון, תל אביב | דוא"ל: cohen@adv-law.co.il

96 Menachem Begin 144, A, Midtown Tower, Tel Aviv | E-mail: cohen@adv-law.co.il

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 0722-575-335
או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

תחומי עיסוק:

הליך מחיקת חובות

תחילה נקדים ונבהיר שבעגה המקצועית להליך של מחיקת חובות קוראים הפטר. חייב אשר מצוי בהליך של פשיטת הרגל (בקשה לפשיטת רגל יגיש החייב או הנושה) ההפטר זו המטרה המרכזית. 

עם קבלת ההפטר נמחקים הלכה למעשה כל החובות שנצברו לחייב עד יום מתן צו הכינוס מכלל הנושים השונים שהגישות תביעות חוב כנגדו, בכפוף לס' 69 לפקודת פשיטת הרגל שבו מנויים מס' מצומצם של סוגי חובות שאינם ברי הפטר ושהחייב עם סיום ההליך יצטרך לשלמם חרף קבלת ההפטר.

כמו-כן, לפי ס' 19(א) לפקודת פשיטת הרגל חייב אשר חובותיו עולים על כ- 35,000 רשאי להגיע להסדר עם נושיו עוד בטרם הגשת הבקשה לפשיטת רגל, או אם הוגשה כל עוד לא ניתן כנגד החייב ולבקשתו צו כינוס כאמור בס' הנ"ל. 

לאור הרפורמה שנעשתה בשנים האחרונות קצרה הדרך לחייב, אשר מצוי בחובות שהולכים וגדלים, שננקטו הליכים משפטיים בעניינו ונפתחו כנגדו תיקים בהוצל"פ מטעם נושיו השונים יכול להיכנס בגדרי הליך פשיטת הרגל. בהליך זה יכול החייב להגיע במס' מועט יחסית של שנים מבעבר למחוק חלק נכבד מחובותיו, לקבל הפטר ולפתוח דף חדש בחייו. 

חשוב לדעת, כי לפי ס' 61(א) לפקודת חייב בהליך של פשיטת רגל רשאי להגיש בקשה להפטר שתובא בפני בית המשפט בכל עת.  
 
פשיטת רגל
פשיטת רגל הוא הליך משפטי שנפתח לבקשת החייב ו/או לבקשת נושה. אדם עלול להיקלע למצב של חדלות פירעון, עקב נסיבות כלכליות ואישיות רבות ומגוונות, אשר בגינן אינו יכול עוד לעמוד בחובותיו ובהתחייבויותיו כלפי הנושים השונים. 

המטרה שעומדת לנגד עיני כל חייב אשר פותח בהליך פשיטת רגל הינו לקבל הפטר מכל חובותיו ולהתחיל בדף חלק בחייו. 

בהליך פשיטת הרגל ישנם מס' שלבים מרכזיים: 

1. הגשת הבקשה לפשיטת רגל – את הבקשה יש להגיש לכונס הנכסים הרשמי במחוז מגוריו של החייב. הבקשה מלווה בטפסים ערוכים כדין, וכן, במסמכים ואסמכתאות שונים כגון: תלושי משכורת של החייב ובת זוגו, דוחות עו"ש מהבנק, חוזה שכירות ו/או בעלות על נכסים, מצבת נכסים, תדפיס רשימת תיקי הוצל"פ שנפתחו כנגד החייב, מסמכי בעלות על רכב וכיוצ"ב. המטרה של איסוף והגשת כל המסמכים היא בכדי לאמוד את מצבו האישי והכלכלי של החייב והתא המשפחתי.  

2. קבלת צו הכינוס מבית המשפט - מתן צו הכינוס למעשה פותח רשמית את הליך פשיטת הרגל.
צו הכינוס הינו צו שיפוטי אשר מגן על החייב ונכסיו מפני הנושים אשר בית המשפט מוסמך לתיתו כמצוין בס' 6 לפקודת פשיטת הרגל. 

בצו הכינוס מפורטים בין היתר: ההגנות החלות על החייב, הקפאת כל ההליכים שפתחו הנושים כנגד החייב לרבות הליכי הוצאה לפועל, ביטול עיקולים שהוטלו על החייב (חשבון, משכורת, רישיון נהיגה), ההגבלות החלות על החייב, בין היתר עיכוב יציאה מן הארץ, איסור להשתמש באשראי, איסור פתיחת חשבון בנק, תאריך מועד הדיון בבקשת החייב להכרזתו כפושט רגל, הסכום החודשי אותו על החייב להפקיד לקופת הכינוס מדי חודש בחודשו עד לקיום מועד הדיון כאמור לעיל, ושלל נושאים נוספים שקצרה היריעה מלהרחיבם.  

3. הדיון בבית המשפט – בדיון בבית המשפט לאחר תסקירים המוגשים בידי בעל התפקיד הממונה בעניינו של החייב, איסוף הנתונים והגשת התסקירים, ולאחר בחינת שאר הנתונים, מחליט בית המשפט האם ליתן לחייב הפטר, הצעת הסדר פשרה עם הנושים, או במקרה הגרוע ביותר לאור התנהלות החייב בהליך אף לבטל את הליך פשיטת הרגל. 

מסגרת הזמן: 

על תוכנית הפירעון להתפרס על לא יותר מ-3 שנים בניגוד לעבר. תוך 18 חודשים מיום הגשת הבקשה לפשיטת רגל אמור להגיש בעל התפקיד מטעם הכונס הרשמי ובאישור בית המשפט, "הנאמן" או "המנהל המיוחד" תוכנית פירעון ופריסת תשלומים מצד החייב לקופת הכינוס, ואם החייב יעמוד בה בשקלול כל נתוניו האישיים והכלכליים יקבל בסיומה הפטר לכל חובותיו. מי שקובע את הסכום שעל החייב לשלם ולאיזו תקופה הוא בית המשפט תוך הסתייעות בנציג הכנ"ר הממונה בעניינו של החייב.   

כדי להגיש בקשה לפשיטת רגל על החוב להיות גבוה מכ- 65,000 ₪.
 
arrow-down2, arrow-down, download, bottom


רוני א. כהן - משרד עורכי דין

קבעו פגישת ייעוץ בלתי מחייבת
מלאו פרטיכם:


רוני א. כהן - מנחם בגין 144 א, מגדל מידטאון, תל אביב
טלפון 0722-575-335 | דוא"ל: cohen@adv-law.co.il

96 Menachem Begin 144, A
 Midtown Tower, Tel Aviv
Phone 972-722-575-335
 E-mail: cohen@adv-law.co.il

arrow-down2, arrow-down, download, bottom

רוני א. כהן - משרד עורכי דין

קבעו פגישת ייעוץ בלתי מחייבת - מלאו פרטיכם:


רוני א. כהן - מנחם בגין 144 א, מגדל מידטאון, תל אביב
טלפון 0722-575-335 | דוא"ל: cohen@adv-law.co.il

96 Menachem Begin 144 A, Midtown Tower, Tel Aviv
Phone 972-722-575-335 | E-mail: cohen@adv-law.co.il